Powrót
Dolce far niente - sztuka odpoczywania bez wyrzutów sumienia. Kobieta wypoczywa na kanapie w domu, zarzucając ręce za głowę.

Dolce far niente, czyli sztuka odpoczywania bez wyrzutów sumienia

W czasach, gdy wszyscy gonią za sukcesem, są zapracowani, i nawet na wakacjach biegają od jednej atrakcji do drugiej, aby zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej, odpoczynek bez wyrzutów sumienia stał się prawdziwą sztuką. Czym tak naprawdę jest włoskie „słodkie nicnierobienie” i jak wcielić je w życie?

Praca na pełnych obrotach sprawia, że jesteśmy zestresowani i chronicznie zmęczeni. W efekcie tracimy zapał do wykonywania obowiązków i wypalamy się zawodowo. Problemy w pracy przekładają się na jakość naszych relacji z rodziną i przyjaciółmi.

Jak radzić sobie ze stresem?

Dlaczego nie potrafimy odpoczywać? 

Dzieje się tak, ponieważ często nie potrafimy oddzielić życia zawodowego od prywatnego. Zabieramy pracę do domu, a nawet na wakacje. Jeśli nie w sensie fizycznym, to mentalnym, np. rozmyślamy o zbliżającym się terminie oddania projektu, który nadal wymaga poprawek. Z długo wyczekiwanego urlopu też robimy projekt – biegamy od zabytku do zabytku, by zobaczyć wszystko, co warte jest uwiecznienia w social mediach.

Oczywiście każdy spędza czas wolny tak jak lubi. Jeśli napięty grafik w podróży nie jest dla Ciebie obciążeniem, to nie ma potrzeby tego zmieniać. Jednak każdy organizm ma swoje limity i w którymś momencie możesz poczuć, że żyjesz zbyt intensywnie. A taka dynamika życia może mieć wpływ na Twoje zdrowie.

10 sposobów na dobry nastrój

Po co nam odpoczynek? 

Odpoczynek służy temu, aby ciało i umysł zregenerowały się po długotrwałym wysiłku. Takie dobroczynne lenistwo pomaga się zresetować i nabrać sił przed kolejnym wyzwaniem. Tylko jak nauczyć się odpoczywać bez wyrzutów sumienia?

Słodkie nicnierobienie bez wyrzutów sumienia 

Dolce far niente znaczy po włosku słodkie nicnierobienie, słodkie nieróbstwo lub miłe próżnowanie. Jeśli rozumiesz ten termin dosłownie, oddaj się mu bez reszty. Wyłącz telefon i laptopa. Usiądź w fotelu i zamknij oczy. Zwizualizuj sobie miejsce, w którym chciałabyś teraz być i myśl tylko o tym. I nie rób nic innego.

Jeśli masz do tego warunki, pójdź na plażę, by wsłuchać się w szum fal, połóż się na ogrodowym leżaku i delektuj odgłosami natury, zaszyj się w sypialni i posłuchaj muzyki. Albo pójdź na spacer do lasu – zieleń sprzyja relaksowi. Możesz też zastosować jedną z technik relaksacyjnych.

Najważniejsze, to poczuć, że nie jest to czas stracony. Odpoczynek pozwoli Ci wrócić do równowagi wewnętrznej, zrelaksować się i zdystansować do spraw, które na co dzień zaprzątają Ci głowę. Kiedy to zrozumiesz, znikną wyrzuty sumienia oraz poczucie, że czas wolny można byłoby lepiej spożytkować.

Aktywny odpoczynek też się liczy

Odpoczynek nie zawsze oznacza leżenie i nicnierobienie. Można odpoczywać w sposób aktywny, np. uprawiając sport, pielęgnując ogródek, uczestnicząc w kursie tańca towarzyskiego, a nawet jadąc do SPA. Ważne jest, aby w czasie wolnym od pracy, robić to, na co ma się ochotę i co jest naszą pasją.

Gdzie kupić