Powrót
melisa lekarska

Melisa lekarska – właściwości i działanie

Melisa lekarska to jedno z najpopularniejszych ziół o działaniu uspokajającym i wyciszającym, której przypisuje się także właściwości prozdrowotne. Co warto wiedzieć o melisie?

Melisa – wygląd i właściwości

Melisa to roślina, która w medycynie ludowej znana i stosowana jest od bardzo dawna. Ziele to należy do rodziny roślin jasnotowatych. Melisa uprawiana jest w różnych krajach na terenie Ameryki Północnej, Azji oraz Europy, w tym także w Polsce. Kwiaty rośliny osiągającej ok. 1 m wysokości są białe lub lekko różowe, liście zaś zielone i lśniące.

To właśnie w liściach melisy znajduje się olejek eteryczny zawierający wiele dobroczynnych substancji (m.in. flanowoidy, kwasy fenolowe, teperyny, związki lotne), dzięki któremu roślina wyróżnia się charakterystycznym zapachem oraz licznymi właściwościami prozdrowotnymi, do których należy łagodzenie nudności i usprawnianie procesów trawiennych.1)

Jak działa melisa lekarska i jakie ma zastosowanie?

Melisa lekarska to roślina o bardzo szerokim zastosowaniu. Bywa wykorzystywana w kuchni, ale przede wszystkim jako środek redukujący stres i napięcie oraz ułatwiający zasypianie. W pierwszym aspekcie sprawdza się przede wszystkim jako aromatyczny dodatek do niektórych potraw. W drugim zaś zastosowanie melisy jest o wiele bardziej złożone.

Bardzo cenione jest działanie melisy dotyczące redukcji stresu i napięć emocjonalnych. Melisa na uspokojenie stosowana jest już od wielu lat. Do dziś wykorzystuje się ją pomocniczo w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego.2) Melisa na stres może być stosowana zarówno w formie herbaty do zaparzenia, jak i tabletek zawierających wyciąg z melisy.

Ze względu na fakt, iż herbata z melisy wymaga zaparzenia, zdecydowanie wygodniejsze w stosowaniu są tabletki z melisą, które można zażyć w każdych okolicznościach, schować do torebki bądź apteczki podróżnej. Dzięki zawartości skoncentrowanego wyciągu z rośliny działają one dokładnie tak samo jak przyrządzany z jej liści napar.

Napar przygotowywany z suszonych lub świeżych liści melisy może być stosowany również miejscowo na skórę. Roślina ta swoje zastosowanie znalazła także w aromaterapii. Olejek eteryczny pozyskiwany z jej liści może być wykorzystywany do odprężających masaży i relaksacyjnych kąpieli.

Czy picie melisy ma skutki uboczne?

Pomimo tego, że stosowanie melisy w dawkach nieprzekraczających zaleceń jest stosunkowo bezpieczne dla osób w każdym wieku, także dzieci, to tak jak w przypadku każdej innej substancji roślinnej również w przypadku melisy należy zachować środki ostrożności.

Zrezygnować z jej stosowania powinny osoby, u których występuje reakcja alergiczna na skutek miejscowego stosowania wyciągu z rośliny, a także osoby, które równocześnie zażywają inne środki uspokajające - zarówno syntetyczne, jak i ziołowe. W tym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska.

Zażywanie dużych ilości melisy, przekraczających zalecane normy, może wywołać też skutki uboczne w postaci nudności, wymiotów i bólów brzucha, a także zawrotów głowy. Objawy te występują jednak niezwykle rzadko.

Melisa lekarska jest na tyle bezpieczna, że może być stosowana przez kobiety w ciąży i kobiety karmiące. U kobiet w ciąży melisa poza działaniem uspokajającym może niwelować uciążliwe mdłości.

ŹRÓDŁA

1) Połumackanycz M., Wesołowski M., Viapiana A., „Właściwości prozdrowotne melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.)”, Farmacja Polska.
2) tamże

Bibliografia: 

1) Połumackanycz M., Wesołowski M., Viapiana A., „Właściwości prozdrowotne melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.)”, Farmacja Polska.

Gdzie kupić