Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków i chroniczny brak czasu wolnego – to codzienność w XXI wieku i jednocześnie główne przyczyny tak szkodliwego dla organizmu stresu. Stres w negatywny sposób wpływa na każdą dziedzinę funkcjonowania człowieka. Wywołuje tak samo wiele szkód w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Dlatego należy go zwalczać, nie tylko poprzez eliminację czynników stresogennych (jak radzić sobie ze stresem), ale też wyciszenie emocji i przywrócenie wewnętrznej równowagi, wykorzystując do tego celu znane metody.
Jedną z nich jest picie melisy. Czy melisa na stres to dobry pomysł? Ile razy dziennie można pić melisę i jak ją przygotowywać? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania i dowiedzmy się czegoś więcej na temat tej dobroczynnej rośliny, jaką jest melisa lekarska.
Skutki długotrwałego stresu
Stres sprawia, że organizm pozostaje w stanie „gotowości”, stanie permanentnego napięcia, nieraz przez długi czas, pochłaniając ogromne pokłady energii. Jest to stan niezwykle wyniszczający dla organizmu. Im dłużej trwa, tym więcej negatywnych skutków powoduje, m.in.:
- rozdrażnienie
- podenerwowanie
- labilność emocjonalna
- zmęczenie
- problemy z koncentracją i pamięcią
Na skutek działania stresu w organizmie wzrasta poziom adrenaliny, co przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego i przyspieszenia tętna.
Melisa kontra stres
Melisa na uspokojenie wykorzystywana jest w zielarstwie od bardzo dawna. A wszystko za sprawą właściwości kojących i uspokajających zawartych w olejku eterycznym pozyskiwanym z liści rośliny. Przypisuje się mu działanie rozkurczowe i rozluźniające.
Ponadto olejek melisowy:
- hamuje nadmierne pobudzenie
- łagodzi stany nerwicowe i silne zdenerwowanie
- ułatwia zasypianie
Wszystko to sprawia, że stosowanie melisy w sytuacjach stresujących pomaga wyciszyć emocje i przywrócić wewnętrzną równowagę.
Lista tego, na co pomaga melisa, jest naprawdę długa, gdyż ta roślina ma szereg właściwości w pozytywny sposób wpływających na organizm. Jedną z nich jest ułatwianie zasypiania.
Czy melisa pomaga na sen, w realny sposób poprawiając jego jakość? Melisa na sen z całą pewnością może być wykorzystywana, jako sposób na wieczorne wyciszenie i redukcję nagromadzonych napięć. W tym zakresie sprawdza się doskonale. Warto jednak pamiętać, że jej wpływ na faktyczną poprawę snu jest kwestią niezwykle indywidualną i u każdego może przynieść inne rezultaty.
Herbata czy tabletki z melisą na uspokojenie – co wybrać?
Choć najbardziej rozpowszechnioną formą spożywania tego wyjątkowego zioła jest herbata z melisy, z której przygotowuje się aromatyczny napar, takie samo działanie mają tabletki z melisą, a przy tym są łatwiejsze w zastosowaniu. Tego rodzaju suplementy diety zawierają skoncentrowany wyciąg z melisy, który działa dokładnie w taki sam sposób jak napar przyrządzany z suszonych liści rośliny.
Suplementy diety z melisą pomagają zredukować stres, ukoić i wyciszyć negatywne emocje. Melisa w tabletkach w odróżnieniu od melisy w formie herbaty może być stosowana zawsze, gdy zachodzi taka potrzeba, także w pracy czy podróży, gdyż jej zażycie nie wymaga sporządzania naparu, co w niektórych sytuacjach mogłoby być kłopotliwe.
Zarówno herbata przygotowywana z suszonych liści rośliny, jak i melisa w tabletkach, poza działaniem wyciszającym i kojącym, wpływają pobudzająco na układ trawienny.
Wyciąg z liści melisy często znajduje swoje zastosowanie również w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry oraz skóry głowy.
Jak przyrządzać melisę?
W razie wątpliwości, co do tego, jak zaparzyć melisę, stosowną informację na ten temat można znaleźć na opakowaniu produktu. Jeśli jest to herbata w torebkach, zazwyczaj zaleca się zaparzanie jednej torebki poprzez zalanie jej wrzącą wodą. W przypadku naturalnego suszu lub świeżych liści rośliny należy zalać dwie łyżki stołowe ziela jedną szklanką wrzącej wody. Melisę najlepiej parzyć pod przykryciem.
Podobnie jak w przypadku sposobu zaparzenia, informacja na temat tego, ile razy dziennie można pić melisę, jest dołączona do opakowania. Przyjmuje się jednak, że nie powinno to być więcej niż 3-4 filiżanki dziennie. Melisa w formie tabletki powinna być zażywana zgodnie z zaleceniem producenta.
Jak suszyć melisę?
Melisa to roślina wieloletnia, którą można hodować, a następnie suszyć w warunkach domowych. Jak suszyć melisę? Ścięte młode pędy rośliny należy suszyć w temperaturze ok. 30-35 stopni. Ususzone należy zamknąć w szczelnym pojemniku i przechowywać w suchym i zacienionym miejscu.