Ashwagandha - roślina o właściwościach uspokajających. Znana jako witania ospała i żeń-szeń indyjski.

Ashwagandha, czyli uspokojenie z natury

Witania ospała, ashwagandha – roślina ta znana jest ludzkości od wielu tysięcy lat. Używana już przez starożytnych, jest na nowo odkrywana przez współczesnych naukowców, bo w jej jagodach i korzeniach znajdują się związki, które mają dobroczynny wpływ na niemal cały ludzki organizm.

Czytaj więcej
Kobieta leży w łóżku i nie może zasnąć. Skutki problemów ze snem i trudności z zasypianiem.

Skutki problemów ze snem i trudności z zasypianiem

Tylko ci, którzy się z nimi mierzą, wiedzą, jakie to przekleństwo – trudności z zasypianiem, nawet krótkotrwałe, odbijają się na funkcjonowaniu całego organizmu. Zarówno fizycznym, jak i psychicznym, bo nie tylko odbierają siły ciału, ale i mogą pogarszać nastrój. Skąd się biorą i dlaczego aż 50,5% Polaków skarży się na problemy ze snem?

Czytaj więcej
Uśmiechnięta, zadowolona z życia kobieta siedzi przy stole. Czym jest serotonina? Czy ten niepozorny hormon to tajemnica szczęścia?

Serotonina, czyli tajemnica szczęścia

Serotonina wpływa na to, jak zasypiamy, jaki mamy nastrój i samopoczucie, a nawet apetyt. Nic dziwnego, że nazywana jest "hormonem szczęścia". Gdy jej poziom w organizmie spada, nasze życie przestaje obfitować w przyjemności i zaczyna być udręką. Dlaczego właśnie serotonina ma na nas tak wielki wpływ? Czy to w niej tkwi tajemnica szczęścia?

Czytaj więcej
Krzycząca zestresowana kobieta siedzi przy stole kuchennym. Czym jest stres i jak na nas wpływa?

Stres - co nas zjada od środka?

Spocone dłonie, ściśnięty żołądek, płytki oddech i mgła w głowie - wszyscy znamy objawy stresu. Okazuje się jednak, że nie zawsze powinniśmy na niego narzekać, bo czasami może być błogosławieństwem, które daje nam napęd do życia. Jak odróżnić "dobry" stres od "złego" i jakie ten ostatni ma skutki dla zdrowia, zwłaszcza gdy niemal nas nie opuszcza?

Czytaj więcej
Nitki szafranu w drewnianej miseczce. Szafran to najdroższa przyprawa świata. Jakie ma właściwości?

Szafran – co warto o nim wiedzieć?

Jego właściwości znali już starożytni, którzy nie tylko dodawali szafran do dań i napitków, ale także stosowali go w celach prozdrowotnych. Współczesna nauka potwierdza ich intuicję – w czerwonych "nitkach" krokusa kryją się prawdziwe zdrowotne skarby.

Czytaj więcej
Gdzie kupić