Powrót
Ogród zen w filozofii Dalekiego Wschodu. Kamienie leżą na piasku. Poznaj techniki relaksacyjne, które warto wcielić w życie, aby pokonać codzienny stres.

Techniki relaksacyjne, które musisz znać

Stres towarzyszy Ci w każdym momencie dnia? Najwyższy czas go okiełznać. Możesz to zrobić za pomocą prostych ćwiczeń zmniejszających napięcie i uczucie niepokoju. Sprawdź, jakie techniki relaksacyjne warto wcielić w życie.

Techniki relaksacyjne - praktykowane regularnie - przynoszą wiele korzyści. Pomagają radzić sobie ze stresem, sprzyjają wartościowemu odpoczynkowi, polepszają nastrój i wpływają na pozytywne nastawianie do życia. Ponadto poprawiają koncentrację, a nawet zwiększają kreatywność! Oto 4 najlepsze techniki, które pozwolą Ci się zrelaksować.

1. Ćwiczenia oddechowe

Kontrola oddechu jest prostą, niewymagającą specjalnych przygotowań metodą relaksu. Jedyne, o czym musisz pamiętać i na co zwracać szczególną uwagę, to oddychanie przeponowe. Ta technika umożliwia maksymalne dotlenienie organizmu. Już 10 minut ćwiczeń oddechowych wystarczy, aby się odprężyć.

Jak oddychać przez przeponę?

Ćwiczenie to możesz z powodzeniem wykonywać w domu lub w innym dowolnym miejscu. Usiądź wygodnie na macie ze skrzyżowanymi nogami i wyprostuj kręgosłup (możesz też usiąść w ten sposób na kanapie lub łóżku). Następnie jedną rękę umieść na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Oddychaj powoli i głęboko.

Weź głęboki oddech przez nos i policz w myślach do trzech. Następnie wstrzymaj oddech i znów policz do trzech. A teraz zrób wydech ustami, licząc do sześciu. Metoda oddechu 3-3-6 pomoże Ci maksymalnie dotlenić mózg. Staraj się wykonywać ćwiczenia oddechowe dwa razy dziennie.

2. Skanowanie ciała

Skanowanie ciała to jedna z technik medytacyjnych, która skupia się na przenoszeniu uwagi z jednej części ciała na drugą. Aby ją wykonać, połóż się wygodnie na plecach, skrzyżuj nogi, rozluźnij ramiona i zamknij oczy. Następnie spokojnie i głęboko oddychaj przez około dwie minuty. Pozwól, aby twój brzuch wznosił się przy wdechu i opadał przy wydechu. Oddychaj tak do momentu, w którym poczujesz, że twoje ciało się odpręża i relaksuje.

Następnie zacznij koncentrować się na poszczególnych częściach swojego ciała – stopach, nogach, brzuchu, kręgosłupie… Skup się zwłaszcza na tych obszarach, w których odczuwasz napięcie lub ból. Ćwiczenie to najlepiej wykonywać w sesjach trwających 45 minut 6 razy w tygodniu.

3. Trening uważności, czyli mindfulness

Trening uważności polega na skierowaniu całej swojej uwagi na to, co odczuwa się tu i teraz – nie w przyszłość ani w przeszłości. Do najważniejszych zasad mindfulness należą:

  • świadome oddychanie
  • pełna koncentracja na czynności, którą wykonujesz w danej chwili – może to być obieranie ziemniaków na obiad czy mycie zębów
  • zerwanie z rutyną i "odzyskanie" obecnej chwili poprzez wykonanie jakiejś czynności inaczej niż zwykle
  • zauważanie własnych myśli i emocji poprzez zadawanie sobie co jakiś czas pytań: Jaka jest dla mnie ta chwila? Co teraz czuję? O czym teraz myślę?
  • skupienie się na byciu tu i teraz

4. Joga

Praktyka jogi to połączenie pracy ciała, oddechu oraz umysłu, co prowadzi do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i równowagi. Poziom trudności poszczególnych ćwiczeń (asan) można z łatwością dopasować do indywidualnych potrzeb, dlatego w zajęciach jogi może uczestniczyć każdy. Prawidłowo przeprowadzona i wykonana sesja doda Ci energii i pozwoli powrócić do równowagi emocjonalnej.

Jeśli masz opory przed zajęciami grupowymi lub nie masz na nie czasu, wygospodaruj 40 minut przed snem lub tuż po wstaniu i ćwicz na macie w domu. Prawidłowo wykonane asany możesz podpatrzeć u joginów, którzy udzielają lekcji online. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że słuchasz porad profesjonalisty. Każdą sesję praktyki jogi możesz zakończyć ćwiczeniami oddechowymi.

Warto wiedzieć, że stosowane systematycznie techniki relaksacyjne pomogą efektywniej wykorzystać czas poświęcony na odpoczynek. Głębszy relaks to mniejszy stres.

Gdzie kupić