Uczucie stresu jest znane każdemu człowiekowi – to naturalna reakcja ludzkiego organizmu na jakieś wydarzenie. Mimo negatywnych skojarzeń, stres może działać na nas pobudzająco i motywująco, pod warunkiem, że jest przejściowy.
Niestety długotrwały stres, szczególnie gdy nie jesteśmy na niego odporni, prowadzi czasem do przykrych skutków, może m.in. utrudniać zasypianie oraz niekorzystnie wpływać na nasz nastrój.
Co się dzieje, kiedy się stresujemy?
Stres wpływa na nasze:
CIAŁO
- życie w stresie powoduje wzrost napięcia mięśniowego, przyśpieszoną akcję serca, wzrost ciśnienia krwi czy odpływ krwi do mięśni. Mogą pojawić się zaburzenia układu oddechowego, a w efekcie niedotlenienie mózgu oraz problemy z zasypianiem;UMYSŁ
- stres może zaburzyć funkcjonowanie mózgu, np. powodując kłopoty z pamięcią, trudność w podejmowaniu decyzji bądź brak kontroli nad emocjami.
Chcesz poznać swój poziom stresu? Rozwiąż test i sprawdź, jak sobie radzisz w sytuacjach stresowych. Po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania otrzymasz przydatne wskazówki, które pomogą Ci się zrelaksować.